Kredytowanie zakupu mieszkania
Kredytowanie nieruchomości
  1. Jaki jest minimalny wkład własny? - 10% lub 20%. Każdy bank samodzielnie określa, jaki jest minimalny wkład własny, jednak przy kredytach mieszkaniowych jest to najczęściej 10% lub 20%. Informację o tym, które banki pozwalają na finansowanie z 10% wkładem własnym uzyskasz u doradcy kredytowego.
  2. Czy można jeszcze skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? - Wnioski na kredyt z dofinansowaniem w ramach MdM można składać od 01.01.2018 r. do 31.09.2018. Biorąc pod uwagę popularność programu, można się spodziewać, że limit środków może szybko się wyczerpać.
  3. Jak długo czeka się na decyzję kredytową? - Czas analizy zależy od indywidualnej sytuacji klienta oraz obłożenia pracą w konkretnych bankach. Z naszego doświadczenia wynika, że proces ten może trwać od 2 do 6 tygodni. Warto pamiętać, że niektóre banki dają możliwość uzyskania decyzji wstępnej, która wydawana jest w ciągu ok. 1-3 dni.
  1. Czy konieczne jest posiadanie historii kredytowej? - Nie jest konieczne, choć jest mile widziane, jeśli punktacja klienta w raporcie Biura Informacji Kredytowej jest wysoka. Nie warto jednak zaciągać kredytów zaraz przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, gdyż i tak nie wpłynie to na punktację (nie będzie jeszcze widoczny w BIKu), a aktywne zobowiązanie obciąży zdolność kredytową.
  2. Czy umowa o pracę musi być na czas nieokreślony? - Nie. Banki akceptują wiele rodzajów umów (o pracę, zlecenie, o dzieło, kontrakt menadżerski, itp.) i nie muszą być one na czas nieokreślony. Bank może natomiast określić dodatkowe wymogi (np. odpowiedni staż pracy, przedstawienie promesy dalszego zatrudnienia, itp). Szczegółowe wymogi co do dokumentacji dochodu przedstawi doradca kredytowy.
Krok po kroku
Złożenie wniosku
Weryfikacja i złożenie kompletu dokumentów do banku, przygotowanie druków bankowych.
Decyzja wstępna
Doczy tylko niektórych banków, wstępna decyzja oparta wyłącznie o przedstawione dokumenty finansowe.
Decyzja ostateczna
Całościowa ocena wniosku pod kątem zdolności kredytowej oraz możliwości zabezpieczenia na nieruchomości.
Ocena nieruchomości
Weryfikacja wartości nieruchomości oraz ocena prawna dewelopera.
Umowa kredytowa
Najczęściej następuje w oddziale banku po spełnieniu postawionych warunków.
Uruchomienie kredytu
Najczęściej następuje w transzach zgodnie z postępami prac budowlanych.
IMIĘ I NAZWISKO
E-MAIL
NUMER TELEFONU
TEMAT
WIADOMOŚĆ
Procedura uzyskania kredytu hipotecznego nie powinna powstrzymywać Państwa przed podjęciem decyzji o zakupie nowego mieszkania.
Paweł Komorowski
ekspert ds. kredytów hipotecznych
Przedstawione na stronie internetowej wizualizacje budynków mają charakter poglądowy. Wygląd budynków, jak i teren otaczający inwestycję mogą nieznacznie ulec zmianie na etapie realizacji.
Kudlińscy Developer © Wszelkie prawa zastrzeżone